Strona główna
Dzisiaj jest 25-4-2024

HAJDUKI


Nazwa uroczyska (wg innych źródeł Hajduckie) pojawia się w dokumentach archiwalnych z okresu XVI-XVIII w. Określenie uroczysko odnosi się do przestrzeni, którą człowiek wyróżnił z otoczenia i poznał. W czasach gdy mapy np. Puszczy Białowieskiej nie były dostępne dla zwykłych mieszkańców, dla orientacji w terenie używano określeń słownych. Opisywano konkretne miejsca nawiązując do elementów, które wyróżniały je z otoczenia lub do istotnych szczegółów. Z czasem miejscom tym nadawano nazwy własne.
Nazwy „Hajduckie” od dawien dawna używają mieszkańcy Puszczy Białowieskiej. Niestety nie wiemy co oznacza to historyczne określenie. Można próbować szukać wyjaśnień odwołując się do dwóch języków: białoruskiego (hajdać, hejdać - kołysać), ukraińskiego (hajdaty – grać na flecie).
Jesienią 1959 na uroczysku Hajduki, w małej żwirowni, na niewielkim pagórku porośniętym wysokopiennym lasem, w czasie wydobywania żwiru natknięto się na grób szkieletowy. Analiza odnalezionych szczątek i przedmiotów wykazała, że kości należały do 8 letniego dziecka. Sposób ułożenia ciała w grobie nie był typowy dla dotychczas znajdowanych pochówków szkieletowych. Dziecko ułożono w jamie na plecach z głową skierowaną na północ. W grobie znaleziono 2 zapinki z brązu, małą zapinkę srebrną, naczynie gliniane, węgiel drzewny, grzebień z kości, igłę z brązu, dwa paciorki oraz fragmenty naczynia glinianego. Zapinki datowano na późny okres rzymski od III w. n.e. Wyposażenie takie spotykano dość często w wykopaliskach Europy północnej i środkowej, natomiast bardzo rzadko na terenie Polski Naukowcy przypisują je północnogermańskim plemionom Gotów i Gepidów. Istnienie grobu w Puszczy Białowieskiej potwierdza tezę o ich wędrówce z terenów północnej Skandynawii gdzie mieli siedziby rodowe, w kierunku północno-wschodnim. Wojowniczy Goci i Gepidzi kontrolowali szlaki handlowe i komunikacyjne biegnące z północy na południe. Być może przed wiekami przez Puszczę Białowieska wiodła odnoga takiego szlaku.
ŹRÓDŁO – TABLICA INFORMACYJNA NA UROCZYSKU HAJDUKI

Hajduki (Uroczysko) - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej

Żwirownia w uroczysku Hajduki - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej

Goci - Wikipedia

Gepidowie - Wikipedia








Zdjęcia uroczyska Hajduki z roku 2010


* GALERIA
*
Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery