Strona główna
Dzisiaj jest 19-3-2024

Lipiny



W rezerwacie spotykamy tylko jeden typ zbiorowiska leśnego – las miodownikowo-grabowy (grąd miodownikowy). Drzewostan tworzą: świerk, dąb – szypułkowy i bezszypułkowy oraz grab. W domieszce występują: brzoza brodawkowata, sosna, osika i wierzba iwa. Sosna tutaj nie odnawia się i ustępuje z drzewostanu. Dużą ekspansywność natomiast przejawia grab, szczególnie w południowej części rezerwatu.WIĘCEJ O REZERWACIE



Rezerwat o powierzchni 56,29 ha utworzono w 1961 r. w celu zachowania jedynego w polskiej części Puszczy Białowieskiej stanowiska dębu bezszypułkowego. Drugie stanowisko znajduje się we wschodniej części Puszczy, na terytorium Białorusi i również objęte jest ochroną rezerwatową.
W rezerwacie Lipiny dąb bezszypułkowy występuje w drzewostanie mieszanym razem z dębem szypułkowym. Dąb bezszypułkowy jest gatunkiem bardziej wymagającym pod względem klimatycznym niż drugi, powszechniejszy gatunek-dąb szypułkowy.
Zasadniczą różnicę między gatunkami wyjaśniają ich nazwy. U dębu bezszypułkowego żołędzie osadzone są w miseczkach i "siedzą" na gałązce, liście mają klinowatą nasadę i długi ogonek. Żołędzie dębu szypułkowego mają miseczki z długimi, kilkucentymetrowymi szypułkami, liście są w nasadzie sercowato wcięte, z krótkimi ogonkami. Dąb bezszypułkowy nie jest tak potężnym drzewem jak dąb szypułkowy. Dorasta "tylko" do 160 cm grubości i 40 m wysokości. Pień ma prosty i widoczny do samego wierzchołka. Jego kora jest mniej spękana niż u dębu szypułkowego.
Pod względem typologicznym lasy rezerwatu należą do jednego typu siedliskowego. Jest to las mieszany świeży. Poza wspomnianymi dębami: szypułkowym i bezszypułkowym stwierdzono tu ponadto 11 gatunków drzew. Zasadniczy drzewostan tworzą: dąb, świerk, grab, brzoza, sosna i osika. Składnikami domieszkowymi są : wierzba Iwa, olsza, klon i jarzębina. Dęby, świerki i sosny osiągają duże rozmiary.
W runie występuje wiele gatunków roślin chronionych, np.: wawrzynek wilcze łyko, widłak goździsty i jałowcowaty, gnieźnik leśny, lilia złotogłów, orlik pospolity, miodownik melisowaty, naparstnica zwyczajna. W rezerwacie prowadzone są zajęcia edukacyjne i badania naukowe.
Przez jego teren przechodzi linia kolejki wąskotorowej wybudowana w czasie I wojny światowej. Łączyła ona tereny północnej i północno-wschodniej Puszczy z centralnym miejscem przerobu i wysyłki drewna, jakim była Hajnówka. W samym środku rezerwatu, przy torfowisku znajduje się składnica drewna, częściowo zalesiona przez człowieka, ale też w części naturalnie zarastająca.
TABLICA INFORMACYJNA PRZY CZERWONYM SZLAKU (DROGA BUDNICKA).









* GALERIA
* GALERIA 2
FILMY
Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery