>


Strona główna
Dzisiaj jest 22-9-2023

Pamiątka z Jugosławii  „Powstałe po wojnie jedne z pierwszych osiedli w Hajnówce , są efektem nawiązanej w końcu lat 50-tych , przyjaźni polsko-jugosłowiańskiej. Cztery niewielkie bloki przy ul. Armii Krajowej są również pamiątką międzynarodowej współpracy drzewiarzy z krajów demokracji ludowej…”

„Prężnie działające Hajnowskie Zakłady Przemysłu \Leśnego pod koniec lat pięćdziesiątych otrzymały od ministerstwa możliwość wymiany doświadczeń w zakresie produkcji i nowoczesnej technologii z jugosłowiańskim miasteczkiem Beliszcze ( Belišće ). Celem wyjazdu przedstawicieli z Hajnówki był mieszczący się na jego terenie kombinat drzewno-chemiczny…” Gazeta Hajnowska- październik 2006 r.

Do jugosłowiańskiego miasteczka została wysłana cztero osobowa delegacja z zakładów drzewnych. Podczas zwiedzania zakładów i samego miasteczka Beliszcze (Belišće). delegacji z Hajnówki rzuciło się w oczy kolorowe osiedle kilkunastu domków wielorodzinnych w których mieszkali głównie robotnicy. Miejscowi nazywali je „ robotnicze domki”. Dyrekcja jugosłowiańskiego kombinatu widząc zainteresowanie domkami polskiej delegacji , zaproponowała przekazanie dokumentacji budowlanej jako prezent.

Pomysł budowy w Hajnówce robotniczego osiedla w jugosłowiańskim stylu , zaakceptowała dyrekcja zakładów drzewnych. Po przeanalizowaniu lokalizacji osiedla wybrano ulicę blisko dworca kolejowego – ul. Lenina (obecnie Armii Krajowej).
W ciągu dwóch lat przy ulicy tej wybudowano cztery bloki. Zamieszkało w nich kilkadziesiąt robotniczych rodzin.
* GALERIA


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery