Strona główna
Dzisiaj jest 19-3-2024

Stare Masiewo




Wieś na rozległej polanie o pow 6,4 km2, znana w XVIII w. jako centrum potażnictwa w Puszczy Białowieskiej, dokąd sprowadzano półprodukty z Pogorzelec, Teremisek, Bud. Do wyrobu potażu osadzono potażników z Mazowsza. Na łąkach koło wsi masowo występuje rzadka w puszczy i w Polsce wierzba czerniawa. (opis - mapa Puszczy Białowieskiej z roku 1989).

W połowie XVII w. największy w Puszczy Białowieskiej ośrodek przerabiający popioły drzewne na potaż. W końcu XVIII w. utworzono tu folwark, do którego dołączono wsie Olchówka i Babia Góra. 2 km na południe od wsi znajduje się cmentarz osadników niemieckich z miejscowości Czoło, osiadłych na początku XIX w. (opis - mapa Puszczy Białowieskiej z roku 2003).

Wieś położona w Puszczy Białowieskiej liczyła 137 karłowatych gospodarstw rolnych i ok. 700 mieszkańców. Pacyfikacji jej dokonano 26 lipca 1941 r. Ludność wywieziono do Porowozowa. Pozostały we wsi inwentarz żywy i mienie zostały wywiezione przez hitlerowców do Narewki i Białowieży, a zabudowania doszczętnie spalono. Wycięte zostały nawet drzewa owocowe i zasypane studnie.
Filipa Skierko i Michała Bajkę powieszono w Białowieży, Marię Skierko wywieziono do Stutthofu.
(Borys Nikitiuk, "Ziemia Hajnowska 1939-2003").
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------
*Masiewo - GALERIA
* Historia Masiewa pdf
Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery