>


Strona główna
Dzisiaj jest 22-9-2023

Zbucz


Według ustnych przekazów mieszkańców Zbucza nazwa ich wsi wywodzi się od nazwiska Zbucki, który był jednym z trzech gospodarzy zamieszkujących te tereny. Druga wersja mówi że Zbucz to inaczej "bucz". W okolicach wsi miały się znajdować duże połacie buczyny.

Pierwszy znany opis wsi Zbucz pochodzi z 1556r. Według niego wieś stanowiła centrum wójtostwa obejmującego cztery miejscowości: Berezowo, Morze, Mochnate oraz właśnie Zbucz. Należy jednak pamiętać iż osadnictwo na tych terenach jest znacznie starsze. Świadczy o tym znajdujące się nieopodal wsi grodzisko, które przez mieszkańców potocznie nazywane jest "Okopami". Powstało ono w drugiej połowie IX wieku, zaś istniejący tu niegdyś gród miał charakter ceremonialny i schronieniowy.

Większość domów we wsi zbudowanych jest z drewna. Wiele z nich ozdobionych jest listwami podokapowymi, narożami, wiatrownicami. Najstarsze chaty we wsi powstały jeszcze przed drugą wojną światową. Ciekawym przykładem zdobnictwa może być dom wybudowany w 1931 roku dom nr.24. Według mieszkańców jego zdobienia wykonane zostały w 1934 roku przez cieślę ze wsi Czyże, zaś w momencie powstania był to największy dom we wsi. Nieopodal wsi przy drodze Bielsk Podlaski - Hajnówka Zachował się drewniany dom dróżnika z końca XIX wieku.

TABLICA INFORMACYJNA W ZBUCZU

*GALERIA
Zbucz-festyn archeologiczny 26.09.2010 ZDJĘCIA
Grabniak
Grodzisko
Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery