>


Strona główna
Dzisiaj jest 22-9-2023

Stare Berezowo


--------------------------------------------------------------------------
" Pacyfikacji dokonano 25 czerwca 1941 r. Niemcy pojawili się we wsi w godzinach przed-popołudniowych. Były to poddziały zmotoryzowanej piechoty, które zatrzymały się we wsi na krótki postój.O kolo południa wzdłuż linii kolejowej pojawili się żołnierze radzieccy. Był to wycofujący się z okrążenia pododdział usiłujący się przebić do Puszczy Białowieskiej. Rozgorzała zacięta walka, której wyrok był dla żołnierzy radzieckich niepomyślny. W walce tej straty ponieśli również Niemcy. Bezpośrednio po walce żołnierze niemieccy zatrzymali we wsi 13 mężczyzn, których wyprowadzili za wieś w kierunku Mochnatego i kazali im kopać dół okaz grzebać poległych w walce Niemców.Następnie kazano mężczyznom powrócić do wsi, gdzie ich rozstrzelano.
Przebieg tych wydarzeń odtwarza Józef Kubajczyk, który uratował się przed śmiercią udając zabitego: " Po zakopaniu zwłok jeden z oficerów pozwolił nam odejść. Kiedy szliśmy przez wieś, zatrzymała nas grupa żołnierzy niemieckich.Mogło ich być ponad dziesięciu. Byli ubrani w mundury koloru szarozielonego.Zaprowadzili nas do ogrodu Grzegorza Gruszewskiego i ustawili w szeregu.Sami stanęli z tyłu, po czym niespodziewanie otworzyli do nas ogień z broni ręcznej. Słysząc strzały, natychmiast upadłem. Bałem się że Niemcy będą dobijali. Kiedy odeszli, odpełzłem z tego miejsca i ukryłem się pod rosnącym w pobliżu krzakiem. Tam czekałem aż Niemcy odejdą z naszej wsi.Gdy byliśmy rozstrzeliwani, inna grupa żołnierzy podpalała zabudowania wsi. Moje budynki też spłonęły."
W tym czasie Niemcy mordowali mieszkańców w pojedynczych egzekucjach. Rozstrzeliwano napotkane osoby na ulicy lub w obrębie zabudowań. "
Borys Nikitiuk "Ziemia Hajnowska (1939-2003)"-fragment

--------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------
* GALERIA
Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery