Strona główna
Dzisiaj jest 19-3-2024

Puchły


Pierwszym znanym właścicielem wsi był Tomasz Puchłowicz w 1561 r. sprawujący funkcję wójta trościańskiego. Z 1578 r. pochodzi pierwsza wzmianka o cerkwi prawosławnej znajdującej się we wsi. Tradycja głosi że w miejscu jej powstania mieszkał niegdyś człowiek , który cierpiał na opuchliznę. Mężczyzna został uzdrowiony kiedy na drzewie lipowym objawiła się ikona Bogurodzicy.
Latem 1751 r. nadnarwiańskie okolice nawiedził huragan. Wiatr zniszczył znaczne obszary lasów w okolicy Puchłów, naruszając równierz starą cerkiew. Dwa lata później ówczesny właściciel wsi, pułkownik Józef Wilczewski, ufundował tu nową świątynię. Już wtedy była znanym sanktuarium Matki Bożej.Znajdująca się tu cudowna ikona Opieki Bogórodzicy przyciągała rzesze pielgrzymów. Mówią o tym słowa białoruskiego kantu:

W pożarze świątyni w 1773 r. na tym samym miejscu postawiono nową, przeniesioną z nadnarwiańskiego uroczyska cerkwisko pod Rybakami. Była to niewielka kaplica dlatego też w 1798 r. wzniesiono w Puchłach cerkiew okazalszą, która przetrwała do 1913 r. Wówczas rozpoczęto budowę nowej, istniejącej do dziś świątyni.Wystrój powstał jednak dopiero w okresie międzywojennym.
W 1845 r. w Puchlach było ok 14 domów. Właściciel wsi, Roman Kaluchewicz 100 dziesięcin ziemi. W tym czasie proboszczem cerkwi był o. Grzegorz Sosnowski, wybitny duchowny i działacz oświatowy. Dzięki jego wysiłkom , już w 1850 r.powstała tu pierwsza w okolicy szkoła elementarna. Przy cerkwi w Puchlach działała biblioteka, licząca 6 tyś. woluminów.
Pożary nie oszczędzały tutejszych świątyń. Tragicznym zbiegiem wypadków spłonęła też kapliczka cmentarna, powstała w XIX w. oraz dokumenty dotyczące parafii. Po powrocie mieszkańców z "bierzeństwa" (ucieczki) okazało się ze u szczytu kapliczki znajduję się pszczoły. Dwóch mężczyzn postanowiło dostać się do miodu i przez przypadek zaprószyli ogień . Niektórzy twierdzą że po pewnym czasie spotkały ich kary: jeden z nich oślepł, a drugi został sparaliżowany. Do dziś w tym miejscu pozostały tylko kamienne schody.
















* GALERIA
* PUCHŁY. NAJPIĘKNIEJSZA CERKIEW NA PODLASIU?
Cerkiew Opieki Matki Bożej
Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery