>
Strona główna
Dzisiaj jest 22-3-2019

ŻEBRA ŻUBRAŻebra żubra – ścieżka przyrodniczo-edukacyjna bierze swój początek przy drodze z Białowieży na Budy (przedłużenie ul. Zastawa). Kończy się przy wejściu do Rezerwatu Pokazowego Żubrów, usytuowanego w pobliżu (około 150 m) od drogi Białowieża-Hajnówka. Ogólna długość trasy to ok. 4 km.
Jest to pierwsza w Polsce ścieżka przyrodnicza. Została ona wyznaczona przez małżeństwo Barbary i Jacka Wysmułków w latach 70-tych XX w.
Nazwa „Żebra żubra” nawiązuje do ułożonych miejscami w dość szerokich odstępach desek lub pni przypominających swoim widokiem żebra. Poprzez taki układ ścieżka nie nadaje się do przejazdu rowerem , można ją przebyć jedynie pieszo.
Ścieżka prowadzi w przeważającej części przez tereny podmokłe puszczy głównie przez lasy olszowe i olszowo-jesionowe, Trasa przebiega początkowo blisko asfaltowej drogi, następnie odbija w głąb lasu i prowadzi między olszami, lipami, jesionami i świerkami, w zależności od rodzaju podłoża. Wzdłuż trasy postawiono liczne tablice informacyjne, dotyczące roślin spotykanych na szlaku. W okresie wiosennym (marzec-kwiecień), w okolicach wejścia na ścieżkę, można dostrzec bardzo dużą ilość żab budzących się z letargu zimowego, które starają się przedostać do zbiornika wodnego Narewki.

NA PODSTAWIE:
WIKIPEDIA
Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery