>
Strona główna
Dzisiaj jest 21-10-2018

Hotel Zielony

Nazwa tego miejsca (położonego w kwadracie 519 Puszczy Białowieskiej) nawiązuje do istniejącego tu dawniej drewnianego budynku hotelu robotników leśnych.

Drewniany barak koloru zielonego usytuowany był przy torze kolejki wąskotorowej (istniał prawdopodobnie do lat 70-tych). W latach późniejszych wybudowano tu murowany budynek hotelu, tym razem miał on kolor biały lecz nazwa miejsca pozostała bez zmian. Między dwoma budynkami istniała tu składnica drewna z torem kolejki, przy której wybudowano peron (istnieje do dziś). Miejsce to obfituje w jagody co ściagało tu okolicznych mieszkańców je zbierających. W czasach działania kolejek leśnych przyjeżdżał tu skład osobowy przywożący zbieraczy runa. Skład zatrzymywał się w miejscu, w którym do dziś istnieją pozostałości betonowego peronu.

Pod koniec lat 50-tych wśród robotników leśnych zatrudniony był "szpieg" (w mniemaniu lokalnej społeczności). Podawał się jako Jan Czuł (lub Czum), co jak twierdzą świadkowie tamtych lat - były to jego nieprawdziwe dane. Wojsko i organy ścigania przeprowadziły akcję pojmania "szpiega", który po dekonspiracji ukrył się w okolicznych lasach. Jest prawdopodobne to że osobę tą schwytano, rozpisywała się o tym ówczesna Gazeta Białostocka.Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery