Strona główna
Dzisiaj jest 19-4-2024

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy


--------------------------------------------------------------------------
W 1864 r. podjęto decyzję o budowie w Narewce cerkwi prawosławnej. Na miejsce lokalizacji świątyni wybrano wzniesienie z dala od centrum osady. Był to teren gdzie w przeszłości znajdowała się część ogrodowo-parkowa folwarku narewskiego. W 1865 r. odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod murowaną cerkiew. Patronem parafii został św. Aleksander Newski. Świątynię budowano ze składek parafian przy poparciu finansowym rządu rosyjskiego, który przeznaczył na ten cel 10 000 rubli. Cerkiew wyświęcono w 1867 r. Obecnie jest to cerkiew pw. św. Jana Cudotwórcy.
Duży wpływ na losy prawosławnych mieszkańców Narewki wywarła I wojna światowa. W miarę zbliżania się frontu rósł, podsycany przez władze rosyjskie strach wśród ludności przed Niemcami. Duchowni prawosławni namawiali wiernych do ucieczki. W sierpniu 1915 r. mieszkańcy tych terenów , jak niemal wszyscy prawosławni mieszkańcy okolicznych ziem, w związku z ofensywą wojsk niemieckich zastraszani przez żołnierzy carskich, wyruszyli na "bieżeństwo" - eksodus w głąb imperium rosyjskiego.
Podróż bieżeńców odbywała się etapami nieraz po kilka miesięcy. Pierwsza część wędrówki była najtrudniejsza, bowiem nie było żadnego systemu kierowania wielkim tłumem przemieszczających się ludzi. Pobocza dróg, którymi przemieszczali się bieżency były bezimiennymi grobami i krzyżami. W tymczasowych obozach szerzyły się choroby zakaźne. Brakowało jedzenia i wody. W punktach zbornych w Baranowiczach lub Bobroujsku, uchodźcy przesiadali się do pociągów. Po przybyciu na miejsce docelowe ( w głąb Rosji - gubernie uralskie, syberyjskie lub bliżej - na Ukrainie ) pomocy udzielało im państwo rosyjskie. Bieżeńcom wypłacano miesięczną zapomogę, pracowali w zakładach obsługujących zaplecze armii, na kolei, na roli. Z Rosji mieszkańcy wracali w latach 1918-21. Po powrocie znajdowali spalone lub zdewastowane domostwa. Nie mając domów, urządzali prymitywne ziemianki lub mieszkali kontem u innych. Aby oszukać panujący głód żywiono się chlebem z przemielonej lebiody, perzu, szczawiu. Dotknęła ich także epidemia tyfusu. W wyniku bieżeństwa rodzinne strony opuściło ponad 600 tyś. mieszkańców Podlasia. Przeciętna wieś na Białostocczyźnie straciła w latach 1915-22 prawie 40% swej populacji. Pamiątką po bierzeństwie są krzyże ustawione wokół świątyni. Ustawili je ci parafianie Narewki, którym udało się szczęśliwie powrócić z wygnania. W1915 r. zamknięto stary cmentarz prawosławny, a zmarłych zaczęto chować na nowym, założonym około 400 m na północny - wschód od starego. Święta parafialne obchodzone są 7 lipca - św. Jana Chrzciciela i 19 grudnia - św. Mikołaja Cudotwórcy.
TABLICA INFORMACYJNA PRZED CERKWIĄ W NAREWCE







--------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------
* GALERIA
* Strona parafii
Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery