Strona główna
Dzisiaj jest 20-4-2024

KRYNOCZKA



Na polanie stoi cerkiew filiarna parafii Dubiny p.w.św.św. 7 Braci Machabeuszy z 1845 r. Nieopodal wybudowano kaplicę przy źródełku. Jest to teren uroczyska Miednoje. Miejscowa ludność nazywa to miejsce Krynoczką. Nazwa uroczyska nawiązuje do koloru wody ze źródełka ( rz. Miedna),("miednyj" w dialektach wschodnich oznacza rdzawy). Wiara w cudowną moc wody z Krynoczki ma długą tradycję. Odwołuje się ona do średniowiecza i wiąże odkrycie cudownego źródełka z pobytem w Puszczy Białowieskiej w XVIII w. mnichów z ławry Kijowsko-Pieczerskiej (monastyru męskiego), którzy w lasach Puszczy szukali schronienia przed Tatarami. Ich modlitwy miały sprawić, że na źródełko spłynęła łaska Boża, a jego woda dawała uzdrowienie. Inne przekazy mówią o mieszkającym w pobliżu pustelniku oraz objawieniu się ikony w pobliżu strumyka.Pierwszymi pielgrzymami, którzy przybywali do tego miejsca byli mnisi wileńscy.Wędrując do monasterów w Wirowie i w Leśnej mięli tu miejsce odpoczynku i modlitw. Kiedy przybywali, okoliczni mieszkańcy gromadzili się na wspólną modlitwę i tak z roku na rok coraz więcej pątników skupiało się wokół świętego źródełka. Po dłuższym czasie samoistnie powstałe miejsce zostało zaakceptowane przez Cerkiew.
Powyższe pisemne informacje o leczniczych właściwościach wody zawarte są w relacjach podróżników. W 1831 r. , specjalna komisja carska po zbadaniu składu wody i stwierdzeniu występowania w niej dużej ilości żelaza i siarki przygotowała projekt wybudowania tu sanatorium leczniczego. W 1846 r. zamiast uzdrowiska wzniesiono cerkiew. Z pisemnych relacji urzędników carskich wiemy, że jeszcze na początku XX w. w uroczysku Krynoczka usłyszeć można było archaiczne pieśni wykonywane przez wędrownych śpiewaków-guślarzygrających na lirach. Nazywano ich "diedami". Najbliższe otoczenie źródełka dość mocno zmieniło się w XX w. W 2000 r.obok studni wybudowano drugą kapliczkę. Cerkiew znajduje się na terenie wojskowym, administrowanym przez jednostkę w Nieznanym Borze. Jest to obszar zamknięty, a wojsko udostępnia go wiernym w określonych dniach roku.
Od 1894 r. nabożeństwa odbywają się w trzeci dzień Wielkanocy na "Trojce" ( w drugi i trzeci dzień święta Zesłania Ducha Świętego, 50 dni po święcie Paschy, w dniu swięta 7 Braci Machabeuszy (14 sierpnia) oraz Podwyższenia Krzyża Pańskiego (27 września). Dodatkowo latem od święta Zesłania Ducha Świętego do końca września, w każdą niedzielę wieczorem odprawiane są tzw. akatysty - nabożeństwa dziękczynno-błagalne w różnych intencjach. Po nabożeństwie wiele osób przemywa bolące miejsca chusteczką namoczoną w źródełku, po czym zostawia ją nieopodal żródełka wierząc, że wraz z z nią zostawią chorobę.
TABLICA INFORMACYJNA W KRYNOCZCE













Styczeń 2014








Maj 2014



* GALERIA
*FILM (pokaz slajdów) 02.2009
*FILM (pokaz slajdów) 12.2009
*FILM 4.07.2010
*FILM 29.06.2012
*FILM 2018
*FILM ZIMA 2018
*FILM ZIMA 2019
*KRYNOCZKA - Encyklopedia Puszcza Białowieska


Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery