>
Strona główna
Dzisiaj jest 22-3-2019

NIEBIESKI SZLAK I

Szlak przebiegający na trasie Hajnówka - Orzeszkowo - Hajnówka.
Nazwa trasy - "Śladami Powstania Styczniowego".
Długość ok. 31 km .
Szlak rozpoczyna się w dzielnicy Judzianka przy ul. Warszawskiej, prowadzi Drogą Dubińską przez dolinę rzeki Chwiszczej, wsie: Orzeszkowo, Olszynkę, Łozice, Drogą Milanowska i trybą do głównej atrakcji, czyli Car-dębu - oraz między innymi pomnikowe dęby. Car-dąb jest martwy od kilkunastu lat i pozbawiony kory, lecz ciągle atrakcyjny - przyciąga nadal rzesze turystów. Ten odcinek szlaku jest trudny do przebycia w okresie wiosennym oraz jesiennym - podobnie jak łąki przy rzece Chwiszczej. Kolejny punkt na szlaku to most, z którego rozciąga się widok na dolinę rzeki Leśnej (uroczysko Legenda), tworzącej tu duże rozlewiska - tereny wielu gatunków ptaków wodnych. Nad łąkami można często zobaczyć polującego błotniaka łąkowego.
Następnie szlak prowadzi przez malownicze drzewostany boru mieszanego i olsu jesionowego. Zbaczając ze szlaku od składnicy Ostrowskiego (Tryb Ostrowskiego) 0,5 km na północ dotrzemy do rezerwatu Nieznanowo z dużą liczbą pomnikowych dębów.
Przed ponownym przecięciem kolejki wąskotorowej Hajnówka - Topiło, w miejscu tym znajduje się krzyż - symboliczna mogiła. Dalej szlak wiedzie przez rezerwat Głęboki Kąt z dobrze zachowanym borem świerkowym o charakterze borealnym. Szlak kończy się w Hajnówce.Droga Dubińska i łąki nad rzeką ChwiszczejChwiszczej, OrzeszkowoDolina Leśnej, Car - dąbSkładnica Ostrowskiego, rezerwat NieznanowoMiejsce, w którym szlak przecina tor kolejki, rezerwat Głęboki Kąt

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery